Sarah Turnbull - Kezdjük újra Párizsban!

2010. november 26., péntek

Több mint egy hónapja, hogy befejeztem a könyvet, de csak megírom róla a bejegyzést. Nem tudok mellette bejegyzés nélkül elmenni.

Sarah Turnbull ausztrál származású újságírónő. Egyszer csak beköszönt az életében a nagy szerelem egy jóképű francia személyében és mindent maga mögött hagyva, Párizsba költözik. A lila köd egykettőre felszáll és szembesülnie kell az idegen ország és kúltúra támasztotta nehézségekkel. A beilleszkedés rögös útján megannyi kalandba és kínos helyzetbe keveredik. Szerez barátokat, de legalább annyi rosszakaró és ellenszenves emberrel és találkozik. Frédéric azonban mindvégig kitart mellette, akinek franciaságát legalább annyira imádja mint amennyire idegesíti. A történet eddig meg is felel annak amit várunk. Egy csajos, franciás romantikus könyv talpig rózsaszínben.

DE...

Valahol a könyv felénél, az írónő tényfeltárásba kezd. Őszintén és feketén-fehéren meri kritizálni és isteníteni a franciákat. Nem kevésbé kíméletlen önmagával sem. Beleás a kúltúrális különbségekbe, a gondolkodásmódbeli szakadékokba. Olyan mozzanatait tárja fel a francia és párizsi életnek amit sosem hittem volna, egészen addig amíg el nem mentem oda. Azt kell mondanom, hogy szinte minden egyes szavát igaznak érzem. Van egy fajta misztikum az ott élő emberek körül amit nagyon nehéz megfejteni, de Sarah Turnbull megpróbálta és szerintem nagyon jól sikerült neki. A megannyi nehézség és furcsaság ellenére egyszerűen csak szeretni lehet őket. Még akkor is ha tudnak nagyon undokok lenni és eléggé fennhordják az orrukat. Talán ellenszenvesnek tűnnek az “én francia vagyok” arcukkal, de titkon mindenki vágyik egy kicsit arra, hogy tudjon annyira büszke lenni arra, aki.




“A házunk egyike a quartier legmagasabb épületeinek, így Párizs nagy részét láthatjuk. Aranyozott kupolák csillognak a távolban. Frissebbnek tűnik a levegő, mint az utcaszinten, talán csak azért mert ebben a magasságban mindig lengedez egy kis szellő. Nevetséges módon, egyre inkább a sajátunknak tekintjük a tetőt. Erkélypótló és kertpótló egyszerre, la terrasse, ahogy Frédéric fellengzősen nevezi.
Azt gondolják a barátok, hogy megőrültünk, és rendszerint visszautasítják a meghívást, hogy üljenek ki velünk – ami nem is nagyon meglepő, miután ez a különös terasz úgy szakad bele a semmibe, mint egy sziklaszirt. De nem mi vagyunk az egyetlen párizsiak, akik ilyen szélsőséges dolgokra vetemednek. Forró napokon a környező tetők a Riviérára emlékeztetnek: törüközők hevernek a forró bádoglapokon, körös-körül napozó olvasó emberek, s a nők félmeztelenre vetkőznek.
Kedvenc napszakom az este, amikor langyos szellő fújdogál. Borospohárral a kezünkben nézzük, ahogy az Eiffel-torony mögött leszáll a nap. Levendulakék felhők csíkozzák az eget, és a sápadt fényben falmingórózsaszínben világítanak a tetők.”

Mathieu, Pierre, Henry és a többiek

2010. október 27., szerda

Csengának megígértem, hogy szánok egy bejegyzést a francia hímneműeknek is. Hát akkor nézzük.

Először is szemtelenek. Szemtelenül fiatalok és a legtöbbjük igen jóképű, de ha nem akkor marad a sárm és mindent lehengerlő mosoly a jól ismert Bon Jour kíséretében. Mindenképp levesznek a lábadról és családi állapotod nem igazán izgatja őket.
Akkor vegyük szépen sorba.

Először is ott van mindenki szívszerelme Mathieu. Nincs több húsznál és kisfiús vonásai, na meg a tökéletes fogsora elvarázsolnak ha ránézel. A haja amolyan kócosan összevissza áll és lazán farmerba meg pólóba bújtatja vékony alakját. Franciaságáról a nyakába kötött sál és a fejébe nyomott érdekes fejfedő árulkodik. Egyetemista típus akire tapadnak a nők kortól függetlenül, persze tudatában van ezen képességének is ki is használja. Kávézók, bevásárló negyedek és a metró környékén találkozhatunk vele leginkább.

Pierre a középkorú minden sztereotípiának megfelelő francia pincér. Jellegzetesen franciás orraadja meg markáns arca karakterét. Mindig frissen borotvált az inge vasalt és ropogós fehér. A legrandább nőket is istennőként kezeli és nem ismer lehetetlent amikor be akar csábítani az étterme ajtaján. Pierre mindig vidám és udvarias. Nem mindig a pincér szerepében tündököl, néha étteremtulajdonosként vagy pékként is szerepet vállal a város forgatagában. Esténként megiszik egy pohár bort, valamelyik bisztróban és elszív egy-két kézzel csavart cigarettát.

Henry a művész. A lelke is legalább olyan kusza mint a haja. Hóna alatt gitár vagy rajzfüzet és teljesen magába fordulva sétál az utcán. Ha elkapja az ihlet bárhol és bármikor képes alkotni. Nem érdekli, hogy mások mit gondolnak, vagy hogy kordnadrágja szára már le van taposva és felszívja a vizet a macskakőről. Azt teszi amihez kedven van. Csak a mának él. Szines sálak és sapkák védik a hidegtől és ujjnélküli kesztyűt hord. Rosszabb napjain bundába bújik, legyen akár -10 akár 40 fok. A nők imádják, annak ellenére, hogy soha nem figyel rájuk, mert annyira el van mélyedve saját különös bolygójában. Montmarte utcáin vagy a Szajna partján kell őt keresni.

Jean-Francois a huszonéves manager. Fiatal, jóképű és sikeres. Van mit a tejbe aprítania és erről mindenkit tájékoztat igencsak elegáns és márkás ruhatárával. Kedvenc ruhadarabja a fekete hajszálcsíkos öltöny, egyszínű fehér inggel, tűzpiros nyakkendővel és zoknival. Ha hűvösebb van a nyakkendővel harmonizáló barett sapka kerül a fejére. Onnan tudhatod, hogy Jean-Francois-t láttad az imént, hogy vagy orra estél az útpadkán vagy beleolvadtál a macskakövek réseibe. Felkapott üzleti negyedek-ben és a legnívósabb környékeken fordul csak meg. De nincs miért aggódnunk, mert neki ugyan nincs ideje nőkre.

Végül pedig ott van Frederic. Sem túl jóképű sem túl fiatal, de attól még említésre méltó. Kábé harminc körüli akit vár otthon egy feleség  meg 1 vagy két gyerek. Munka után hazafelé beugrik a Franprix-be bevásárolni. A sarki pékségből friss bagettet visz haza. Teljesen hétköznapi figura, aki semmilyen szempontból nem lóg ki a többiek közül és szinte észre sem vennéd, ha nem kínálna meg a bagettjéből a piros lámpánál. Mert legyen bármennyire is átlagos azért mégis csak francia és benne van a vérében a csábítás.

Mindenki válogasson kedvére. 

(A fenti rövid beszámolót kizárólag saját élményekre alapoztam. Az esetlegesen előforduló egyezés, csakis a valóság műve.)

Párizsi pillanatok 7.

2010. október 26., kedd

2010.09.21.
Bon Voyage!

Reggel 3:30-kor ébreszt a La Vie En Rose. Stílusosan kell elkezdeni ezt a napot is. Nehéz szívvel bukdácsolunk le a csigalépcső aljára, hogy magunk mögött hagyjuk a szűk hotelszobát. Kilépünk az alvó Párizs csendes utcáira. Elgyalogolunk a Gare Du Nord-ig és felszállunk a hajnlai RER-re. Az elsőre. Néhány kóbor lélek társaságában. Elkapjuk az OrlyBus-t és a napfelkeltét a B terminál kávézójából nézzük végig. Mintha egy olyan helyet hagynék ott ami nagyon fontos. Pedig csak 6 nap volt az egész. Furcsa de lehet, hogy igaz.


Au revoir Paris! 

Tavasszal újra találkozunk.

Párizsi pillanatok 6.

2010.09.20.

Az utolsó nap. Semmi tervezett program, csak egyszerűen élvezni Párizst. Egy nagy séta a belvárosban, néhány ajándék és egy finom hagymaleves. Nem tudom, hogy a franciák, hogy bírnak ennyit inni, de az ebédre szánt levesbe is beleborítottak nem kevés mennyiségű fehérbort, amitől nagyon finom volt és amitől igencsak kerülgetett a hőhullám. A kedvünknek mindenesetre jót tett.
Ma már ismerősként tekintettünk sok helyre. Nem kellett a térkép. Tudtuk melyik utca hova vezet. Ha itt bekanyarodunk akkor ott van a Loubutin bolt. Gondoltam magamban elhaladva a Palais Royal mellett.
Párizs az a város ahol sok minden furcsa. A kutya a McDonaldsban a saxofonos a Szajna parton, levegőben doboló száguldó biciklisták a dugóban. Három nap után szemtelenül flörtölve köszönsz vissza a pincérnek egy mosolygós Bon Jour-t amikor kedvesen beinvitál az étteremben. Az ötödik napon pedig, már te is az utcán dalolsz. Rádragad az a furcsa érzés. Egy csipetnyi a parisienne-ségből.
Nem várjuk a holnapot, mert akkor reggel ennek vége. Ennek a fantasztikus pár napnak ami mind testileg (Thanks to stairs!) mind lelkileg megújított.

Párizsi pillanatok 5.

2010. október 25., hétfő

2010.09.19.
Monmartre – Bohémélet


Pont olyan. Pontosan amilyenek minden parisienne -é válni vágyó képzeli. Elvarázsol, megbabonáz és örökre magával ragad. Macskaköves szűk utcácskák emelkednek és lejtenek girbe-gurbán kanyarodnak. Szivesen tévedsz el.

És egyszer csak az egyik kis utcácska végén megpillantod a Sacra Coeur hófehér falait és égbenyúló tornyait. Uralkodik az egész város felett és tiszteletet követel magának. Montmartre utcái élő színházat alkotnak. A Sacra Coeur előtti három gitáros rendíthetetlenül játszik a hangszerén. Egy sarokkal odébb tangóharmonikázik maga a megelevenedett giccs. Ha egy utcát lejjebb mész egy sovány francia hölgy Hang nevű hangszeréből csal elő olyan dallamokat amik szinte hihetetlenek. Amikor felcsendül füstös hangja egy pillanatra megmerevedik az idő. Akkor ott már csak a zene van és mi, meg Párizs. 

De van itt minden. Country, pop, rock autentikus és folk. A választás a miénk. Ha nem tetszik, csak odébb állunk és egy kis séta után valami újra bukkanunk.

Pár perc sétával a Sacra Couer mögött elérjük a paradicsomot. Legalábbis az enyémet. Place de Terte. A festők tere. Hatalmas a tömeg, de ennek ellenére gondolkodás nélkül vetem magam a közepébe. Az ember itt úgy érzi, hogy még a levegőben is a művészet száll, pedig a sokféle étel inkább jellemző. Ugyanis a tér közepén lévő asztaloknál a teret körbevevő éttermek kínálatát élvezhetjük. A szines forgatagban a pincérek nadrágtartóban és baszk sapkában a fejük fölött egyensúlyozzák a tálcát. Akár egy mozifilm. Francia kiáltások nevető vendégek. Vászonra való jelenet. Az egyik sarokban két idős bácsi ül. Nagy szakállal és festővászonnal modellre várnak. A legmegkapóbb jelenet ahogy az élet barázdálta arcukkal csendben ülnek. Tiszta tekintetükkel és az idősek hihetetlen nyugalmával szemlélik a sok buta túristát. Megállok egy pillanatra és készítek egy fotót. Lehet, hogy életem egyik legjobbját.
Utunkat a vörös malom felé vesszük. Korántsem nyűgöz le annyira mint másokat de azért szép. Azthiszem utazásunk csúcspontján ekkor már túlvoltunk. Én biztosan. Néhány fotó után gasztronómiai kiváncsiságunk igen csak felélénkül. Megkóstolom az igazi quiche-t. Finom. Akárhogy is nézem kevés olyan pékségben kapható dolog van ami ne lenne teli találat. Hát sütni azért nagyon tudnak. Még akkor is ha csigát is kagylót esznek.

Még belefér egy concorde tér egy posta és egy búcsúzkodás. Egy nagy családi vacsi. Hát ilyen volt a legjobb nap amit Párizsban töltöttem. Nem panaszkodom...

Párizsi Pillanatok 4.

2010. október 23., szombat

Lazára terveztük ezt a napot. Még szerencse mert majd 3 kilométert legyalogoltam mikorra végülis magamhoz tértem valahol a Jardin de Luxembourg környékén. Azt hiszem örökre beleivódott a szemembe ahogy a város szűk utcácskáiból ahol az eget is alig látni egyszer csak egy pálmafás ligetben találtam magam ahol a szökőkút vízén megcsillant a fény. Letelepedtünk mesterséges tavacska szélére és elmerengtünk. Egyikünk képeslapot írt másikunk bámészkodott én meg mi mást csinálhattam volna, mint megörökítem a füzetkémbe a fák között előbukkanó Pantheon kupoláját.

Stílusosan kávé után sóvárogtunk és betértünk egy starbucksba. Háááát... életem első és minden valószínűséggel utolsó kávé élménye volt. Nem estem hasra. Sőőőt....
Délutáni programként az egyik szuvenírboltból a másikba ugrottak a lányok.. Nekem kettő után mindig elég. De én tudván alkalmazkodni, a boltok előtt ácsorogva figyeltem és fotóztam az utcai életet. Na jó igaz azért az idő jobban repül, ha olyan szép francia fiúkat lát az ember. Titokban jegyzem meg a fele legalább kiskorú volt.

A kis szuvenír-túra a délelőtti kúltúrálódást hivatott egyensúlyozni nőies agyunkban, mert a Sorbonne melett eltöltött néhány perctől olyan okosnak éreztük magunkat mint még soha. Megérintett az intelingencia szele.

A napot a legnagyobb temető megtekintésével zárjuk. Edith Piaf sírja, olyan amilyen ő maga is volt. Csillogó és fájdalmas. Spirituális hely. De nem kevésbé Oscar Wilde nyughelye. Már messziről is sokkoló látvány a hatalmas emlékmű. Közelebb érve nagy kerek szemekkel meredek a sírt borító ezer rúzsnyomra. Ha nem egy temetőben lennénk hangosan elkezdenék kacagni az biztos. Éppen lefolytok egy két felttörni készülő mosolyt mire észreveszem, hogy úgy 2 méterre tőlünk egy hamisíthatatlan hippi gitározni kezd. Annyira belémivódik ez a jelenet. Komolytalannak és túristacsalogatónak tűnik az egész hely, de ahogy felcsendülnek az első akkordok mindenkit megszáll egy érzés, hogy valami nagynak vagyunk most részei. Edith Piaf mellett mindenki elhallgat egy percre, Oscar pedig furcsa dolgokra késztet minket.

Köszönöm Edit és Oscar és nagy köszönet az ismeretlen zenésznek, mert felejthetetlen marad.

Párizsi Pillanatok 3.

2010. október 11., hétfő

A nap ami a Champs-Élysées-vel kezdődött és egy éjféli Montmartre-i vacsorával ért véget. A tömegen keresztül hömpölyögtünk a Diadalívig. Ámulatból bámulatba estünk és Cartier kirakatból a Lidoba. Minden ami szem szájnak ingere, de pénztárcának nem. Akinek meg ne inge ne vegye magára. A Louis Vuitton bolt előtt kígyozó sorok ugyan nem erre engednek következtetni. Sajnos nem mentem be, ami kizárólag szigorú időbeosztásunknak köszönhető és nem az ottani áraknak. Így csak bájmosolyos fotó készült én és az álom táskáim otthona. De azért jól mutattunk együtt.
A luxusüzletek sorának a végére érve, elérkezett az idő a a diadalív fotózására és a Defense megcsodálására. Persze csaka távolból. De mint megannyi furcsa dolog amit a franciák építenek így nagyon is jó érzéssel tölt el az egyik leghíresebb történelmi épület lábától a legmodernebb negyedet csodálni. 


A magasságok napjának kereszteltem el utólag ezt a napot. A diadalívtól egy kiadós séta következett a szikrázó napfényben egészen az Eiffel toronyig. Megéri megtenni ezt az utat, hiszen szinte kertvárosi hangulattal találkoztunk Párizs közepén. A lift felrepít a magasba ahol nagyon hideg van, de a látványért akár még oda is fagynék. Még 50 fotó. Legalább.
A napot a Museé de Orsay-ban zárjuk amit akkor és ott az egyik legjobb helynek nyílvánítok. Az impresszionisták között sétálva, nem győzöm falni a látványt és beleégetni a retinámba Monet, Degas és Cezanne remekeit.
A cseppet sem rövid nap után még egy rögtönzött családi vacsora is várt rám az éjszaka közepén. Na meg a kilátás a Sacra Coeur elől az éjszakai Párizsra. Hát felejthetetlenül szép. Tudnám nézni minden nap.

Párizsi Pillanatok 2.

2010. október 4., hétfő


Egyel párhuzamos utca és mégis egészen más világ. De csak alkonyatig. A St. Denis kúltúrális egyveleget alkot. Török, indiai, fekete, arab. Szöktetés a szerájból. Jut eszembe. Persze lehet némi köze a hasonló nevű bárnak is hozzá. Pékek, fűszeresek, halkereskedő, zöldséges és még egyéb árusok kinálják a portékájukat hangos kiáltások közepette. Érdekes utazás a különböző tájakon. köztük felbukkan néha egy-egy kávézó. Szinte minden harmadik méteren kapható a Crépes. A valaha kóstolt legfinomabb palacsinta. Én a nutellásat választom. Puha, forró, édes, zseniális.


A Jardin de Tuileres-ben kezdük napot, majd elsétáltunk a Concorde térre ahol megcsodáltuk az obeliszk aranyos csúcsát. Belepillantottunk egy filmforgatásba de mivel ugyanazt a jelenetet láttuk végtelenítve inkább tovább álltunk.
Egy kis üldögélés a szökőkútak melett és egy gyors skicc után belevetettük magunkkat a Louvre évszázadokat felölelő tárlatába. Az utolsó vacsora és a Mona Lisa után kivelé elvesztettük az utat és a második szintet is. Sebaj majd legközelebb. Kissé elegem lett a lépcsőkből. Mert párizsban mindenhol lépcső van. De szó szerint mindenhol és a legkedveltebb fazon az a csiga lépcső. A világ egyik legnagyobb múzeumában vesztünk el, ahol persze egy árva mukk sincs kiírva angolul, tehát ha nem beszéled a franciát akkor csak találgathatsz, hogy mi a francot is ábrázol a kép. Azért ez nekünk elég jól ment. Napóleont például többször is felismertük. Legyen mondva nem a mi érdemünk, hiszen ugyanazon kép mellett haladtunk el legalább háromszor, hogy visszataláljunk a kijárathoz.


A nap fénypontját a csupa világhírű milliókat érő képek helyett azonban a Jardin de Tuillers elejéről  nyíló kilátás jelentette. A túristák feje fölött felbukkan a Champs Élysées és az Arc de Triomphe közismertebb nevén Diadalív. Hát igazán lenyűgöző volt. Örökre a retinámba véstem.
(2010.09.16.)

Párizsi Pillanatok 1.

2010. október 2., szombat

Zökkenőmentes repülőút útán talpaink boldogan tapossák az Orly kövezetét. A hangosbemondó kizárlag franciául karattyol és fogalmunk sincs merre menjünk, de döntésünk miszerint követjük a tömeget jónak bizonyul. 15 perc várakozás után megkapjuk a bőröndjeinket. Egyben és egészségesen. Irány a busz. Mármint irány kitalálni, hogy hol a busz. Végülis sikerül megtalálni az Orlybus megállóját és bepréselődni a tömegbe. Jegy a kezünkben, majd megérkezik a busz amire mindenki csomagokkal tömörül fel. Az utasok száma nincs egyenes arányban a bőröndök férőhelyeivel, ezért kanyaroknál kicsit útnak indulnak a gurulós jószágok, gazdájuk pedig futkorász utánuk.

Átszállás a metróra. Itt jön az első sokk. A párizsiak, hát hogy is mondjam nem szeretnek egymástól túl távol állni, következésképpen akaratom ellenére 3 krapek préselődik nekem egy időben. A legtöbbjük szó szerint színes egyéniség. Itt így divat álldogálni. 0 cm távolságban. De nem csak a metrón. A zebránál és a boltban is. Ehhez képest az itthoni nénik akik a fenekedbe nyomják a bevásárlókocsit, piskóták. De komolyan. A metróról való leszállás külön művészet amit tanulni kell. Hasznos ha van jó erős lábunk és könyökünk amivel az előttünk állókat nemes egyszerűséggel kipenderítjük a járművről. Miután elmormolunk néhány Excusez-moi-t és elkiáltunk néhány Sorry-t. Ezen francia közönségünk jót nevet, kivéve azt akit kihajítottunk az ajtón.

Előbukkanva a föld alól ketten három térképpel keressük az utat, miközben a harmadik az utcatáblákat olvassa fel gyönyörű francia kiejtéssel, hogy kétséget se hagyjunk túrista mivoltunk felől. Lassan a környezetünket is felfogva rájövünk, hogy a review szerinti csendes környék egy kicsit talán más mint amire vártunk.

Hotelba be-check, ágyon ülve lihegés után feltámadó éhségünket egy dupla sajtburgerrel enyhítjük. A gyorsétteremben kicsit activity-zünk mert persze erre felé senki nem beszél angolul. Vagy nem akar. Az árak nagyjából a dupljára rúgnak. Erre előre legyünk felkészülve.
Tele hassal irányba vesszük a Szajnát. A Boulevard de Sébastopol-on indulunk el és nagy szemeket meresztünk a megelevenedett R&B video láttán. Már már úgy érzem magam mintha valami gettóban lennék. Aztán rá kell jönnünk, hogy tényleg ott vagyunk. A csoportosan álldogálló srácok 5 méterenként ajánlatokat tesznek hol erre, hol arra. Még örülök is, hogy nem értek igazán franciául. Néhány órán belül megismerkedünk Párizs “sötét” oldalával. Hát ez van. Bele a közepébe. Beválasztottuk a helyet. Fél órás séta után beérünk a város központjába. Napsütés, régi hidak és csodálatos épületek. A szem nem győz betelni a látvánnyal. A fák levelei már rozsdásodnak. Ahogy átkelünk a szajnán és lábunk először érinti meg az Ile de Cité talaját, a Notre-Dame harangjai zúgni kezdenek. Felejthetetlen pillanat. Kószálunk a környéken és fotózunk mint az igazi túristák. Eltöltünk itt egy órát. Csak úgy.
Lassan a nap lemenőbe készül ezért elindulunk visszafelé. Másik utat választunk. Egyszer csak belebotunk a Pompidou központba. Hát ez igazán furcsa egy valami. Tökéletesen jellemzi a város kettőségét. Nehezen emészthető, de valahogy mégis beleillik ebbe a fura hangulatba.
Gyorsan kereszülvágtatunk a gettónk mielőtt hazaérkeznénk. Hát igazán színes nap volt ez minden szempontból.

Arany-os köpések

C. S. Lewis / A varázsló unokaöccse

"E kapun jöjj be, vagy be se lépj,
Add másnak gyümölcsöm, vagy le se tépd!
Ki tolvajként mászik falamon át,
Vágyai vermében leli magát."

"Ahogy a gyermeki butaságnak, úgy a felnőttek ostobaságának is megvannak a sajátosságai."


H. G. Wells

"Mi az ördögöt kezdene magával az ember, ha valami nem állna mindig az útjába!"
"What would earth would a man do with himself if something did nmot stand in his way."

U2/Beautiful day

"See the world in green and blue
See China right in front of you
See the Canyons broken by cloud
See the tuna fleets clearing the sea out
See the Bedouin fires at night
See the oil fields at first light
And see the bird with a leaf in her mouth
After the flood all the colors came out"

Kurt Vonnegut

"Azt akartam, hogy minden értelmes legyen itten,
és hogy boldogan éljünk ne, mint a sitten.
Hazudtam, hát nyugodtan és minden pászolt nyomban,
és így élünk a bús világ helyett a paradicsomban."

Laurie Halse Anderson: Hadd mondjam el...

"Picasso rá volt kattanva a meztelen nőkre. Miért nem festette meg őket ruhában? Ki az, aki egy szál ruha nélkül üldögél, és úgy pötyögteti a mandolint? És akkor már miért nem rajzolt meztelen pasasokat is, úgy lenne fair. Bizonyára meztelen csajokat rajzolni művészet, a meztelen pasik, az ejnye. Dehát a festők többsége férfi."


Daniel Keyes / Virágot Algernonnak

"Azt mondja remek ember vagyok és majd én megmutatom nekik mindnyájuknak. Megkérdeztem tőle hogy miért. Azt mondta ne törődjek vele de ne bántson az ha rájövök hogy nem mindenki olyan rendes mint ahogy gondolom. Azt mondta habár olyan keveset adott magának az Isten mégis többet tett magáért mint sok más eszes emberért akik az eszüket soha nem is használták. Azt mondtam a barátaim mind okos emberek és jók is. Szeretnek engem és soha nem tettek semmi olyat ami nem rendes dolog. Akkor valami bele esett a szemébe és ki kellett szaladnia a női öltözőbe."

"Dr. Strauss pszichiáter és idegsebész. Ezt nem tudtam. Azt gondoltam, hogy egyszerűen csak doktor. De amikor ma reggel elmentem hozzá a rendelőbe, arról beszélt milyen fontos az nekem, hogy minél többet tudjak meg magamról, hogy megérthessem a problémátimat. Azt mondtam, egyáltalán nincsenek problémáim.
Nevetett, és aztán felkelt a székéről és az ablakhoz ment. - Minél inteligensebb, annál több problémája lesz, Charlie."

National Geographic 2008. július, kampánystratégia

"...mutass rá valamelyik hibádra, azután ígérd meg, hogy úrrá leszel rajta, végül buzdítsd a többieket, hogy szavazzanak rád. Önkritika mint kapmpánystratégia..."


Paolo Coelho - Portobellói boszorkány

"Mi nők amikor életünk értelmét vagy a megismerés útját keressük, mindig a négy archetípus valamelyikével azonosulunk.
A Szűz (és itt most nem a szexualitásról beszélek) az a típus, aki a teljes függetlenségen keresztül keresi az utat, amit tanul, annak köszönhet, hogy képes egyedül szembenézni a kihívásokkal.
A Mártír a fájdalomban, az odaadásban és a szenvedésben találja meg az önmegismerés módját.
A Szent a határtalan szeretetben találja meg élete értelmét, és abban a képességben, hogy úgy adjon, hogy nem kér cserébe semmit. A Boszorkány pedig a teljes és határtalan gyönyört keresi, hogy ezzel adjon értelmet életének."

Sophie Van Der staap - Lány kilenc parókával

 Különleges könyvet tartottam a kezemben amikor Sophie Van Der Staap könyvét fellapoztam. 21 éves korában rákos megbetegedést diagnosztizálnak az írónőnél. Kemoterápia, fehér kórházi folyosók, kedves és kevésbé kedves doktorok, angyali ápolónők, sugárkezelés és folytonos orvosi vizsgálatok, remény és gyógyulás. Ezek a történet alapkövei. Erre még nem mondanánk, hogy különleges, persze megrendeítőek ezek a történetek. A könyv eszenciája azonban Sophie személyisége és látásmódja. Emelt fővel és büszkén viseli az újabb megpróbáltatásokat. Különféle parókákból egy egész gyűjteményt vonultat fel. Mindegyiknek nevet ad és mindegyik viselése közben egy másik személlyé válik. Kicsit elrejtőzik az újabb álarc mögé, de közben egy másik része kiszabadul. Néha szende és szűzies, máskor átlagos szöszi. Ha kedve tartja vörös dögös, vagy platinaszőke loboncot visel. A parókák segítenek, hogy különlegesnek és még mindig nőnek érezze magát és ne azért figyeljenek rá mert beteg. Csak egy cél lebeg a szeme előtt a gyógyulás és az oda vezető úton is teljes értékű életet akar élni. Szerelmek, fájdalmak, család és barátok, szenvedés és humor, pokol és napsugár. Mind mind szerves alkotóelemei a könyvnek.

Olvassátok, ha szeretitek a keserédes és őszinte történeteket. Ha egy igazán bátor és merész lány hosszú útjára vagytok kiváncsiak, vagy ha egyszerűen csak egy kis kitartásra van szükségetek. Mert erőt meríteni, na azt igazán lehet belőle.

(Sajnos a kiadás hagy maga után kívánnivalót, a helyesírási hibák tolonganak a könyvben.)

“Ez az én tikom. És az is fog maradni, hiszen se kedvem, se energiám, meg aztán szükségét sem érzem, hogy órákig a betegségemről locsogjak. Nem hiányoznak az együttérző, kételkedő vagy rémült tekintetek. És pláne nem akarom az időmet olyan emberekre vesztegetni, akik hamar rosszul lesznek.”

Szy Katalin - Hullámkeltő

 Szy Katalin klinikai szakpszichológus, aki onoklógiai betegek támogatására specializálódott. Magánkiadásban megjelent első kötete a Hullámkeltő amely 13 novellát ölel csokorba. Az írások rövidek de artalmuk annál gazdagabb. Bepillantást enged az onkológiai betegek és az őket támogató orvosok hétköznapjaiba és problémáikba. A TÁMOGATÓ szó használata ez esetben nagyon is helyén való hiszen a legtöbb betegen már nem lehet segíteni, nem lehet meggyógyítani és már csak az a biztos, hogy egyszer eléri őket a vég. De novellák mégsem a halálról szólnak. Fonyó Gergely filmrendező szavait idézném:

“Ugyanis ezt a könyvet Rólad írták. Neked, kizárólag, senki másnak. Rólad szól, nem a hírességekről, a nem létező bulvárminta figurákról. Úgyhogy kezdj neki az olvasásnak! Mert itt nem mások életében turkálnak majd, hanem Rád kiváncsiak. Miért vagy itt, mi a fontos az életedben, miért kell úgy a szeretet, és miért gyűlölsz, ha nem szeretnek, miért vagy gyenge, esendő, mégis hatalmas és legyőzhetetlen?”

A lényeg az ember, és az ahogyan az ember érez. Szy Katalin bátor, mert írni mer arról amit sokan még csak gondolni sem merünk. Más emberek érzései viselkedése és szimplán a jelenléte is hat ránk a nap minden másodpercében. De kevés olyan van közöttünk aki szavakba és nyomtatott lapokra merné helyezni azt az érzést amit egy haldokló beteg kivált belőlünk. Mert kimondva kimondatlanul mindenkiben feltámad az élni akarás és ragaszkodás az élethez és az öröm amit azért érünk mert nem tudjuk meddig élhetünk. Kéz a kézben megjelenik ugyanakkor a bűntudat is, mert úgy érezzük tiszteletlenség és nem helyénvaló, hogy örömöt és hálát érezünk más nyomora láttán. De ilyenek vagyunk mi emberek. Furcsák és kiszámíthatatlanok és nehezen megfejthetőek. Olykor a legkissebb problémákat hőlégballon méretűre fújjuk ahelyett, hogy kis lufiként elengednénk a zsinórt hadd lebegjen tova. Nem mindig tudjuk mi a helyes és sokszor bénán viselkedünk. Van sok hibánk amivel meg kell tanulni együtt élni és mások hibáit is el kell fogadni. A nyitott szív és a szeretet, emberi létünk esszenciája.


“Fenyőszaga töltötte be a egész szobát, de kezdett karácsonyi hangulatot árasztani. A szívem tele lett szeretettel, ahogy nézett rám, kérte, könyörgött érte. Könyörgött a szemével, némán, hogy szeressem, bármilyen is ő. És én tudtam szeretettel visszanézni rá, láttam a kisfiút, a kedveset, a bohóckodót, hogy mindent megtenne, csak szeressem. De nem kellett tennie semmit, csak nézett rám, és a szívem tele lett szeretettel...”


Kevés könyv van amire ezt mondom, de ez Kötelező olvasmány.

Twilight Saga: Eclipse - The Movie


Twilight Saga harmadik része is eljutott a mozikba 2010 júliusára. Az eddig jól megszokott receptet követve, megint új rendezővel és zeneszerzővel és a régi szereposztással. A Napfogyatkozás David Slade (30Days of Night, Hard Candy, Do Geese See God) keze alól került ki és a hírek szerint folytatva a hagyományt a Breaking Dawn-t Bill Condon (Dreamgirls, Kinsey) viszi vászonra. A forgatókönyvet Mellisa Rosenberg (aki a korábbi epizódokat is jegyzi) írta meg Stephenie Meyer világsikert aratott regényéből. Ez nem lehetett könnyű feladat, hiszen a majdnem 800 oldalas könyvet kellett besűretíteni kicsit több mint két órányi játékidőbe. Ezért valamit muszály kihagyni. Sajnos pont azok a részek szorultak háttérbe amik a harmadik könyvet a kedvencemmé tették. Jacob jelentős személyiségváltozáson esik keresztül és igencsak savanyú megjegyzésekkel kommentálja az eseményeket, ami a filmvászonról nem köszön vissza. A film amúgy is elég sziruposra és cukormázasra sikeredett, ami tini körökben roppant népszerű ám felnőtt fejjell inkább csak megkacagtat. Szóval ami humort kihagyott a forgatókönyvíró azt egy két lábbal a földön álló felnőtt lélek hozzáteszi magának és mégiscsak létrejön az egyensúly.


Az operatőr személye Javier Aguirresarobe személye változatlan maradt és ez vissza is köszön a lassított jelenetekben és kamera használatban és közeli távoli képek váltakozásában. A látványra amúgy sem lehet panaszkodni. A vámpírok törnek mint a porcelán, a sminkek gyönyörűek a helyszínek lenyűgözőek. Az erdei jelenetekben olyan háborítatlan vad természet látványa tárul a szemünk elé, hogy kedvünk lenne beleharapni a fűbe. Érdemes még megemlíteni Art Jones-t aki vágóként tette hozzá a magáét, igencsak jól. Úgy tűnik a 30 days of night forgatásán egymásra találtak David Slade-el aki eddig jobbára horror és thriller témakörben mozgott.


A zenei aláfestésben is a jól bevált recept és marketing fogásokat vetették be az alkotók. A szimfónikus dallamokat Howard Shore-nak köszönhetjük aki nem kissebb sikereket tudhat magának mint a Gyűrűk Ura, Aviátor és a Dogma zenei remekművét. A film másik hivatalos lemezén ahogy megszokhattuk megjelenik a Muse mint Stephenie nagy kedvence. A New Moon-hoz képest egy sokkal sötétebb és furcsább válogatást sikerült összehozni, aminek nagyon örülhetnek a zenekedvelő nézők.

A szereposztásban nem sok változás történt. Egyedül Victoria cserélődött ki akit most Bryce Dalla Howard alakított. Hát...szerintem kár volt változtatni. Rachelle Lefevre tökéletes volt erre a szerepre. Bryce alakításra kicsit merevre sikeredett. Nem igazán láttam a bosszú mögötti mozgatórugót.
Kristen és Robert hozta a tőlük megszokott formát, de ezen felül nem fedeztem fel új dolgokat. Kellan Lutz igazi Emett, Taylor Lautner-nek pedig adhattak volna kicsit több lehetőséget is. Az Alice-t alakító Ashley Green elbűvölő és kecses mint mindig. 
Ki kell emelni azonban a Riley-t alakító Xavier Samuel-t aki remek érzékkel ragadta meg karakterét. Egyszerre nyújtott érzékeny és erőteljes alakítást Victoria bábjaként. Szörnyű tettei ellenére is elnyeri a néző együttérzését. Nagy kedvencemmé azonban Jackson Rathbone vált, Jasper szerepében (Jasper amúgy is a kedvenc karakterem). Végre megszólalt és úgy igazán megjelent a filmben mint szereplő. Nekem abszolút a film központi figurájává vált, higgadságával erejévél és spontán megnyilvánulásaival. Alig észrevehető mimikával és szemjátékkal teljesen levett a lábamról. Az elfogultságomat kéretik elnézni!

Végezetül meg kell említenem a film csúcsjelenetét. Aminek semmi köze a harchoz, vizuális effektekhez vagy a látványhoz. Billi Black (Gil Birmingham) elmesél még egy újabb legendát a Quileute indiánok történetéből. És mindezt úgy teszi, hogy az embernek tátva marad a szája és teljesen elvárazsolja a törzsfőnök bölcs hangja. Egyszerűen imádtam.
Összességében egy olyan adaptációt láttam, ami a könyv ismerete nélkül nehezen állná meg a helyét. De a látvánnyal zenével és a néhány kiemelkedő alakítással, na meg Billi Black-el együttvéve mindenképpen egy jó filmet nézhetünk meg. Minden elvakult Twilight rajongónak javaslom, hogy ne úgy üljön be a moziba, hogy a hibákat keresei, hanem koncentráljon azokra amik remekül sikerültek a filmben.

Janelle McCulloch – Párizsban az élet

 Janelle McCulloch ausztrál újságírónő elkalauzol minket az ő Párizsába. 16 évesen pillantotta meg először a várost és attól fogva egyetlen vágya volt csak, egyszer ebben a városvan élni. Az álma teljesült és felnőttként megadatott neki, hogy ebben a káprázatos városban telepedjen le egy időre.
Bár felkészülten érkezett és minden hasznos információt tudott, olykor mégis leküzdhetetlennek tűnt számára a kúltúrális különbség.

Janelle saját szemével kalauzol minket végig a francia főváros macskaköves utcácskáin ahol még a mítosz övezte tökéletesen elegáns francia nőknek is meg megbicsaklik a bokájuk Louboutin cipőjükben. Ez a város a szerelem és szenvedély városa ahol a fehérnemű majdhogynem a legfontosabb ruhadarab. Mint mindenki Janelle is belegabalyodik a francia férfiak szövevényes világába és néhány keserédes emlékkel gazdagodik amit megédesít néhány kávé mellett elfogyasztott sütemény.

Ez a könyv egy varázslatos és ízes körutazás a csipkék, kávéházak és szenvedély városában extravagáns, zárkózott és szeretnivaló francia emberek között.

"Emlékszem, ahogy egy gyönyörű estén róttam a macskaköves utcát, és igyekeztem nem elpirulni, amikor egy szemtelen pincér rám kacsintott, az járt a fejemben, milyen furcsán otthonos ez az egész. Ahogy a franciák mondják, végre jól éreztem magam a bőrömben, ki tudja miért.”

P.C. Cast + Kristin Cast - A vad

Folytatódnak Zoey Redbird kalandjai az éjszaka házában. Zoey élete már korántsem boldog és felhőtlen. Egyedül maradt. A barátai megharagudtak rá örökös titkolózása miatt. Három pasija közül egy meghalt, egyet örökre elüldözött és a harmadik pedig meggyűlölte. Egyetlen támasza maradt az iskolában, mégpedig a mindenki által gyűlölt szépség Aphrodité, aki vámpírjelöltből megint ember lett. De látomásai nem hagyják el és az egyikben látja feltámadni a mindent elpusztító ősi gonoszt. Zoey-nak ki kell engesztelnie barátait, hogy együtt szálljanak szembe a gonosz erőkkel. Talán sikerül neki és talán Erik szive is megenyhül. Nélkülük ugyanis elveszik minden remény arra, hogy valaha is megint normális életet éljen.
A történet egyre komorabb és vészjóslóbb. Ebben a kötetben végleg rosszra fordulnak a dolgok. Egyre több a tragédia és az izgalom is. A négy közül eddig ez a kötet az ami leginkább a barátságról és a szeretet fontosságáról szól. A megbocsájtás és az előítéletek elhagyása nélkül nem élnék túl azokat az akadályokat amikkel szembe kerülnek. Már csak egymásba tudnak kapaszkodni. Nem marad nekik más.

John Krakauer - Into the Wild - Út a vadonba

Cristopher McCandless, miután 1990-ben lediplomázott eltűnt családja szeme elől és mindent maga mögött hagyva élete utolsó nagy kalandjára indult. Bankbetétjét jótékony célra adományzta és egy hátizsákkal és autósstoppal elindult, hogy bejárja Észak-Amerikát. Ezzel az utazással töltött rövid időszakban több kalandot élt át, mint amennyit mások egész életükben. Evezett a Colorado folyón majd végigvonszolta a kenuját a sivatagon. Végül Fairbanks-nél egy régi elhagyatott buszban találták meg a holttesét kevéske holmijával együtt. John Krakauer a kevéske hagyatékból (néhány könyv amelyet Chris saját jegyzeteivel látott el, egy növényhatározó amelybe naplóját írta) elindult, felkutatta az embereket akikkel Chris találkozott és minden lehetséges követ megmozgatottt, hogy hitelesen mutassa be ennek a hihetetlen szabadságvággyal rendelkező fiatalembernek az életét. Lenyűgöző történet egy lenyűgöző emberről, aki mert úgy élni, ahogy a szíve diktálta.

“Most végre-valahára megszabadult a tehertől, kitört szülei és kortársai fojtogató világából, abból az életidegen és biztonságos anyagi javakban bővelkedő világból, amelyben úgy érezte – végzetesen el volt szakítva a létezés nyers lüktetésétől.”

Carlos Ruiz Zafón – Angyali játszma

Ebben a könyvben rentgeteg minden van. Írásról, szerelemről, hűségről, barátságról. Mindenről ami fontos és jelentős egy életben. A történetet nem részletezném. Ez a könyv olyan igényességgel és csodálatos nyelvezettel van megíva (s ezen a ponton a fordítást is dícsérem), hogy elgondolkoztam, olvastam e valaha ilyet. Voltak mondatok amik a történet szempontjából nem voltak fontosak, de mégis olyan gyönyörűen fonódtak egymásba a szavak, hogy újra és újra vissza kellett térnem és elolvasni. Egyenként ízlelgetni a szavakat és a képeket amik mozifilmként peregtek le a szemem előtt. Nem haladtam vele gyorsan és fáradtan kifejezetten tilos olvasni. Az egész történet egy hosszú gasztronómiai utázás a betűk, szavak és az írás ínyenc világában.

„Senki sem járt az utcán, higanyszínűen sütött a hold. Amikor felnéztem, árnyalakot láttam, hatalmas vihar terpesztette szárnyait a város fölé. Aztán fehér fény villant az égen, és lezuhant egy esőcseppekből szőt lepel, amely mintha üvegkések garmadáját hordozta volna. De még mielőtt földet ért az első csepp, megállt az idő, és száezer fénypontocska kristályosodott ki a levegőben, sűrű és apró porszemek.”

Kathtea Azzurra Rowland – PLACEBO Sebzetten és összetörve

„Úgy tűnik, ezeket a dalokat nem arra szánták, hogy meggyógyítsák a lelket – éppen ellenkezőleg: az a feladatuk, hogy agyarkként csontig hatolva szaggassák fel a húst, és fájdalmat okozzanak.”
(Brian Molko)

A placebo olyan orvosi művelet vagy készítmény, mely a páciens állapotának javítását kívánja elérni valódi beavatkozás vagy hatóanyagok nélkül, pusztán a kezelésbe vetett hit által. A placebo tehát „látszólagos gyógyszer”, amely azonban sokszor – lelki úton – tényleges javulást tud elérni. (Forrás: Wikipedia)

A Placebo 1994-ban alakult brit együttes. Lehet őket szeretni vagy nem szeretni, de egy biztos kevés olyan ember van a világon aki közömbös. K. A. Rowland könyvében belepillanthatunk az egyetüttes történetébe és Brian Molko memoirjába, amelyben kíméletlen őszinteséggel vall életéről. Hogyan élte meg gyerekkorát, a tinédzserkor nehéz és gyötrelmes éveit és hogyan jutott el addig a pontig amikor fel merte vállalni teljes mértékben önmagát. Brian Molko pontosan tudja, hogy kicsoda és mit akar és nem fél ezt a világ elé tárni. Számára teljesen természetes a droghasználatról beszélni vagy énekelni, de nyíltan felvállalja biszexualitását is.

„A bandánk egyik fele meleg a másik hetero. Pedig hárman vagyunk.” (Brian Molko)

Ha eddig szerettem a Placebo zenéjét, most még inkább. Lebilincselő és megdöbbentő volt olvasni ezt személyes vallomást. Bizonyos szempontból sokan példát vehetnénk Brian Molko-ról, de hogy van mit tanulni még az egészen biztos.

„Bátorság kell, ahhoz, hogy érzelmi szempontból lemeztelenítsük magunkat, de szükség van rá, mert csak így juthatunk igazán mélyre. Ha olyasmit akarsz létrehozni, ami valóban jelent valamit, az első dolog, amit meg kell tenned, hogy önmagadba nézel. Az emberek csak ebben az esetben fogják valóban megérteni az üzenetet, mert csak így lehet igazán őszinte és igaz dolgokat mondani.”
(Brian Molko)

Aranyceruza

A legújabb sikerélmény!

Megjelent az Aranyceruza - Száz rajz és gondolat az emberről

Én is benne vagyok! :)

2009 Mérleg

55 könyvet olvastam el idén, de ha kicsit belehúzok akkor meglesz az 56. is.
Sok-sok-sok oldal. De mi is volt a legjobb? Na meg a legnagyobb csalódás?
Íme a pozitív és negatív TOP 5.

+TOP 5 - a legjobbak






-TOP 5 - a legrosszabbak






(Na jó 56-ot!)

New Moon - The Movie


 
Stephenie Meyer világsikert arató sorozatának második részét vitte vászonra a Summit Entertainment. 130 percbe sűrítve a közel 600 oldalas könyvet. A történetet nyílván mindenki jól ismeri, ha nem akkor itt megteheti.
Az Alkonyat rendezője Catherine Hardwick sok-sok kritikát kapott aminek meg is lett az eredménye, és a következő részt egy férfi kezébe adták. Chris Weitz (Amerikai Pite, Arany iránytű) keze munkája meg is látszik, főként az akció-jelenetek kidolgozottságán. Igényesebbek, látványosabbak, izgalmasabbak.
A rendező melett az operatőr és a zeneszerző személye is megváltozott az első rész óta. Az operatőr Javier Aguirresarobe, aki dolgozott többek között a Belső tenger, a Goya kísértetei és a Másvilág című produkciókban is.
A szimfónikus aláfestést Alexander Desplat (Coco Chanel, Benjamin Button, A Királynő) zseniális melódiái szolgáltatják. Az első film után itt is két különböző filmzenei lemezt dobtak piacra. A Desplat -féle szimfonikus mellett, természetesen a populárisabb zenei válogatás is megjelent, ami elég egyértelműen tükrözi Stephenie Meyer zenei ízlését is. Az első résznél a zeneválogatás valahogy ütősebbnek bizonyult, de azért ezen a lemezen is találtam néhány kedvemre valót és fülbemászó dallamot.


A szereplő gárda az előzőekhez képest nem változott:
Kristen Stewart (Bella Swan)
Robert Pattinson (Edward Cullen)
Taylor Lautner (Jacob Black)
Ashley Greene (Alice Cullen)
Peter Facinelli (Dr. Carlisle Cullen)
Elizabeth Reaser (Esme Cullen)
Kellan Lutz (Emmett Cullen)
Nikki Reed (Rosalie Hale)


A Jacobot alakító Taylor Lautner az első rész óta izomzatban igencsak meggyarapodott. A történet és az események megkövetelték, de kérdés, hogy egy 17 éves srácnak mennyire tesz jót az izomtömeg növelés. Ezzel szemben Kristen Stewart lassan elfogy. Már az első részben is kissé laposnak éreztük az alakítását, és most sem hozott semmilyen áttörést. Taylor Lautner felnőtt a feladathoz és nekem kifejezetten imponált a játéka, Robert Pattinsonról pedig már a Little Ashes óta tudom, hogy zseni, így hozta is a tőle elvárható színvonalat. A Charlie-t alakító Billy Burke-nek külön dicséret. Talán ő a leginkább eltalált karakter.
Mint minden adaptációnál itt is adtak hozzá valamit és vettek is el belőle. Jacob és Bella kapcsolata kissé túlfűtöttebre sikerült mint a könyben, megtarkítva egy-két hollywood-i klisével ami nyílván a nézettségnövelést szolgálja. Gondolok itt a poló ledobós hasizomvillantásra is. Ebből mellesleg van elég a filmben, mivel vérfarkasként macerás a ruha viselés.

A New Moon-ban végre nagyobb figyelmet kaptak a Cullen család tagjai. Alice röpködése és Emmett letörhetetlen jókedve. Rosaliet nem szeretjük jobban, Carlisle-t meg egyenesen imádjuk. Legalábbis én. Alice röpködésre és Emett folytonos jókedve a nézőt is mosolygásra készteti. Az egyik kedvenc jelenetem amikor Alice a sárga Porche-val Audrey Hepburn-ként száguldozik Volterra felé.

A Volturi pont olyan mint ahogy elképzeltem, a hideg kiráz tőlük. Dakotta Fenning is jócskán megnőtt a Világok Harca ót
a és egész meggyőző Jane szerepében.



Összességében egy nagyon jó kis filmet láttam, ami a könyvben kissé vontatottabnak tűnő részeket hamar átugorja. A szinek dominanciája erősen jelen van, és hangsúlyos és a fényképezése kiemelkedő. Egy kis negatívumot tudok elmondani, az pedig az, hogy a falkában futó farkasok mozgása kissé darabos. De egyébként....

Pályázat+egyebek


A könyvek falása közepett persze a firkálgatásról és egyéb ilyen jellegű tevékenységről sem feledkeztem el. Ideje beszámolnom egy két elkészült munkámról.
Először is a legfontosabb, hogy részt veszek egy pályázaton.aranyecset pályázat
A kép címe: Epona (a lovak istennője)



Ha van valakinek valamiféle kreatív vénája és a ceruza sem esik ki a kezéből, érdemes megpróbálni. A pályázati kiírás elég szimpatikus. Ha van kedvetek és tetszik a kép szavazzatok, bár nem ezzel dől el a pályázati kiírás, ez csak nekem egy visszajelzés. Kacsintó

A másik elkészült képem elég hosszú munka eredménye volt. Mindig találtam valami javítani valót. Még nyáron fogalmazódott meg bennem az ötlet, hogy megörökítem a Velencei-tó naplementéjét. Balatonos már van. Íme itt egy újabb:



Természetesen a deviantart galériában ezek is megtalálhatók, többek között.

Bartis Attila - A Lázár Apokrifek

„Mert ahol semmi nincs, onnan föltétlenül tisztábban látja az ember a dolgokat. Az egészet , egyben. Nincs ez túlmisztifikálva, vannak helyek, ahonnan a dolgokat másképpen látni. Persze, lehet, hogy nem tisztábban, jobban, de mindenesetre másképp, egyben az egészet. Hogy merről jön a fény, és hová esik az árnyék.”

Már régóta terveztem Bartis Attilát olvasni. Eddig csupa jót halottam róla. Általában ezek a várakozásaim mindig csalódással zárulnak, de most nem így történt. A Lázár Apokrifek című kötet 12 rövid történetet, tárcát foglal magába. A tárca műfaji meghatározása szerint aktuális témájú, könnyed hangulatú kisesszé, amelyet az újségok tárcarovátaban közölnek. Bartis Attila 12 tárcája, nevezhető könnyed hangvételűnek, de a témái amelyeket feldolgoz egyáltalán nem az. A történetek középpontjábanaz Úristen áll, több nézőpontból megközelítve. Van amikor Isten léte bizonyos, van amikor keressük de nem találjuk, van amikor megtaláljuk, de nem úgy jelenik meg ahogy várnánk és olykor minden sejtünkel tagadjuk létezését.
12 igaz történet, 101 oldalon. Olvasmányos és könnyed stílusú, de ha vesszük a fáradtságot és a sorok mögé nézünk egy kicsit, hosszú percekig gondolkodásra késztet. Ezért újra és újra vissza kell lapozni, elolvasni egyes részeket.
A borító szintén az író keze munkája, amelyért külön dicséret illeti. Remekül illik a könyv hangulatához és hosszan lehet töprengeni azon a sok-sok dolgon amit magában hordoz ez a fénykép.

Meg Cabot - Neveletlen hercegnő naplója 1.

"Sajnálom, papa, de én nem vagyok Lucy, és sosem leszek az, hiába öltöztet fel úgy Grandmére! Nem vagyok lenszőke szexi baba, nem vigyorgok folyton, mint a vadalma, és nem udvaroltatok magamnak a farmerfiúkkal!"

Mia Termopolis 178 centi magas, és finoman szólva nem éppen egy bombanő. Elsős gimnazistaként jóval magasabb mindenkinél, természetesen sovány is és a nőies idomok teljes hiánya figyelhető meg rajta. Legjobb barátnője Lilly aki meglehetősen furcsa természet, amolyan túlbuzgó zseni -féle. Mamája különc festőművész, aki lányát melehetősen liberálisan neveli. Adott még a történetben Lana az ügyeletes barbie baba az iskolában, aki természetesen Josh Richterrel, a gimi legmenőbb srácával jár akiért annak rendje és módja szerint mindenki, így Mia is epekedik. Na meg ott van Mr. G. a matektanár aki Mia mamájával randizik. Kövér Lulut sem lehet kihagyni, Termopolis-ék extra kövér macskáját, aki ha nem kap elég figyelmet, bosszúból zoknit eszik.
Egy szép napon azonban fény derül rá, hogy Mia nem is olyan egyszerű tinédzser mint a többiek, mert édesapja, nem más, mint Genovia hercege. Mia élete fenekestül felfordul és nagymamája Grandmére igyekszik belőle hercegnőt faragni, ami egyaltalán nem megy könnyen.

Ízig-vérig tinilány-regény. A komolyabb hangvételű olvasnivalók között, igazi rózsaszín színfolt. A borító is ebben pompázik, mellesleg eléggé katasztrófális és szegényes a grafikája. Mia szerencsétlenkedésén hatalmasakat nevettem, és még nagyobbak sajátos véleményformálásán. Az pedig, hogy hosszú monológokat folytat fejben, kifejezetten ismerős.
Tinilányoknak mindenképpen kötelező olvasni. Felnőtteknek pedig olyan pillanatokra ajánlom amikor elég fáradtak, hogy csak hiperkönnyű, bugyutácska történetet olvassanak, sok humorral.

Rosamunde Pilcher - Más szemmel / Tengeri szél

„Porthkerris prospektusai, plakátja ragyogó napfényben ábrázolják az azúrkék tengert meg az eget, a vakítóan fehér házakat, a mediterrán hangulatot sugalló pálmafákat. Aképzelet óhatatlanul szabad ég alatt fogyasztott friss lazacot idéz, szakállas művészeket festékfoltos köpenyben, napbarnított, kalóz módra festői halászembereket, amint kikötőbakon üldögélve, pipázva vitatják meg a múlt heti fogást.”


Rosamunde Pilcher kötetében két kisregényt olvashatunk, amely Porthkerris szeles vidékére kalauzol el bennünket. Mindkét történet középpontjában az apaság áll, a lánygyermekek szempontjából nézve. Az egyik történetben egy festő apa, a másikban egy festő nagyapa kapcsolatát ismerhetjük meg lányukkal és unokájukkal.
A Más szemmel főhősnője Emma egy csapongó fiatal nő, igyekszik közelebb kerülni apjához. A próbálkozása cseppet sem egyszerű, mert apja, Ben igen furcsa természetű művészember. Öntörvényű, szeszélyes és a családi életre teljesen alkalmatlan. Utazgat a világon keresztül-kasul, mit sem törődve a felelősséggel amellyel lánya felé tartozna.
A Tengeri szél Rebbeca-ja nagyon hasonló Emmához. Bár természete kiegyensúlyozottabb és racionálisabb gondolkodású, legalább annyira áhítozik a gyökerei után, mint Emma. Anyja teljes mértékben titokban tartja, felmenőit és családját. Rebecca azonban szerencsés véletlenek sorozatával végül rálel, nagyapjára és megtudja az igazságot a múltról.


Ez volt az első könyv amit Pilcher-től olvastam, de kiváncsivá tett. Nem egy sodró lendületű alkotás, bár kétség sem fér hozzá, hogy a Tengeri Szél fordulatosabb, mint a Más szemmel. Ami leginkább megragadott az az emberi kapcsolatok részletes ábrázolása. Nagyon finom részletességgel ismerjjük meg a két nő lelkében zajló folyamatokat, de mégsem szájbarágós a stílus és ad bőven gondolkodnivalót. gyik regényben sem mintaszerű az apa-lány kapcsolat, de végül kiderül, hogy máshogy is lehet jó ez a kapcsolat, nem klasszikus értelemben.

P. C. Cast+Kristin Cast - Elárulva


Az éjszaka háza sorozat második kötete az Elárulva címet kapta. A történet ott folytatódik, ahol az első kötet véget ért. Zoey Redbird immár az éjszaka lányainak és fiainak vezetőjeként tölti a mindennapjait az Éjszaka házában. Nagy lendülettel veti bele magát újdonsült feladatainak teljesítésébe.
Az iskola életét azonban váratlan események zavarják meg. A városban holtan találnak egy fiút és minden jel arra mutat, hogy egy vámpír, vagy egy vámpírjelölt végzett vele. Zoey-t még jobban nyugtalanítja, hogy ismerte a halott fiút. De a baljós események itt nem érnek véget. Hamarosan eltűnik egy újabb focista és egyszer csak Heath-nek is nyoma vész. Zoey aggodalma erősebb mint a félelme, nem tud tétlen ülni. Kutatása során azonban fényt derít nem csak arra, hogy hová tűnnek a diákok, hanem annál sokkal sötétebb eseményekre is.


Az első részhez képest, jóval komorabb és izgalmasabb események bontakoznak ki ebben a kötetben. A végén persze mint minden rendes sorozatban nyitva marad néhány kérdés, amelynek megválaszolása a következő részben bizonyára megtörténik. Számottevően csökkent a vulgáris kifejezések mennyisége, ami a tinik száján kiesik és ez sokkal olvashatóbbá tette számomra a könyvet. Sajnos kezd a történet szappanopera jelleget ölteni azzal, hogy Zoey-ért immár hárman epekednek, és természetesen ő nem tud közöttük választani.


Ennek ellenére nem tántorodtam el attól, hogy a harmadik elolvassam, mert még mindig várom azt a pillanatot amikor majd leesik az állam egészen a padlóig. Amikor történik végre valami nagy-nagy dolog amire azt mondom, érdemes volt várni. Az eddigiekből sejthető, hogy lesz ilyen, de ha mégsem...